Формиране на отчети
Описание на процеса по формиране на набор данни и индивидуални отчети
Last updated
Описание на процеса по формиране на набор данни и индивидуални отчети
Last updated
Отчитането на дейността се състои в формиране на един или повече индивидуални отчети и тяхното подаване в системата на НЗОК. Стъпките обикновено са както следва:
За да формирате отчети, трябва да заредите данни за изработените направления (обикновено за цялото лечебно заведение). Това можете да направите от три вида източници на данни:
Изтегляне на данни от БД на ЛИС iLab (или съвместима система);
От вече записан файл във вътрешен за Експортер формат (XML);
От вече записан индивидуален файл-отчет по стандарт на НЗОК (XML).
Функциите за зареждане и запис на данни са в раздела Отчет, секция Данни (на фигурата по-горе), като действието им е както следва:
Нов отчет - изтрива текущо заредените данни
Период и дата - задава общите данни за отчетите - период, номер на договор и т.н.
Импорт от сървър - зарежда данни от БД на ЛИС iLab (или съвместима)
Запис всички - записва текущо заредените данни във формат на НЗОК, т.е. генерира индивидуални за всеки лекар отчети (това, което се подава към НЗОК)
Отвори - зарежда данни за направления от файл
Запис - записва текущо заредените данни във вътрешен за Експортер формат
Журнал - генерира файл във формат на Microsoft Excel по който РЗОК може да извършва проверки
За да импортирате данни от сървър, от раздела Отчет, секция Данни, изберете Импорт от сървър. Ще бъдете подканени да се удостоверите пред сървъра.
След успешно свързване, трябва да изберете период и схеми на продажба, по които филтри искате да заредите данни.
Можете да повтаряте операцията много пъти, така че да обедините данни от два или повече сървъра.
За да заредите данни от вече записан файл, от раздела Отчет, секция Данни, изберете Отвори. От диалога за избор на файл, освен файла, трябва да изберете и неговия вид - вътрешен за Експортер формат или индивидуален отчет на лекар по стандарт на НЗОК (по подразбиране е Експортер файл).
След зареждане, при всяко добавяне на нов файл, приложението ще Ви пита дали искате за заместите отворения файл или да добавите данни към него.
Независимо откъде сте заредили първоначалните данни, вероятно ще се наложат и някакви ръчни редакции, сред които често срещани са изтриване на невалидни направления, добавяне на направления за пациенти по ЕС и ЕИО регламенти, както и разделяне на отчет на две или повече части (чрез изтриване на НМДД за лекар-изпълнител).
Функциите за редакция са както следва:
Ново - добавя нов направление;
Редакция - отваря направление за преглед и/или редакция;
Изтрий - изтрива едно или повече селектирани направления;
Изтрий НМДД за лекар - изтрива всички направления за един или повече лекар-изпълнители;
Изтрий НМДД по код - озтрива всички НМДД от отчета, които съдържат или не съдържавт даден код.
С Редакция, можете да видите и/или модифицирате всички данни в направлението:
С бутона Източник (долу вляво) можете да видите допълнителни данни за това кой, кога и къде е генерирал записа в базата данни.
Функцията Изтрий НМДД за лекар идва да автоматизира изтриване на големи набори направления по лекар-изпълнител и е удобна при разделяне на отчети на части, например при отчитане на повече от едно юридическо лице в рамките на една система. При избор на функцията, ще бъдете запитани за лекари(и), чийто направления да се премахнат:
Функцията Изтрий НМДД по код Ви позоволява да премахнете всички направления, които съдържат (или пък обратно - не съдържат) даден код. Преди изтриване, ще виждате какъв ще бъде ефекта върху целия отчет.
След като сте уточнили крайния набор направления, които възнамерявате да отчетете пред НЗОК и сте проверили данните за грешки, трябва да създадете и запишете индивидуалните отчети на всеки един лекар-изпълнител в xml формат на НЗОК. Това се прави в две съвсем кратки и лесни стъпки:
От раздела Отчет, секция Данни, изберете Договор и ф-ра:
Въведете периода на отчета и неговата дата (дата на която подавате отчета, обикновено днешна дата). Полетата, свързани с номер, вид и дата на фактура имат значение само за някои справки (подавани след издаване на фактура), които все още се изискват като PDF от НЗОК и именно там се проявяват.
За да генерирате и запишете индивидуалните отчети, изберете Запис всички от секцията Данни на раздела Отчет. В избраната от Вас папка, ще се генерират всички индивидуални отчети в XML формат, както и придружаващи спецификации в PDF формат (вече не се изискват от НЗОК).
По подразбиране, имената на файловете се както следва:
Индивидуален отчет на лекар-изпълнител: УИН_СП_ГМ.xml, където СП е код на специалност, Г е година на отчета и М е месец на дейността, например 2300099955_14_202009.xml (или pdf);
Общ файл за цялата лаборатория (вътршен за Експортер файлов формат): ClaimData_РЦЗ_ГМ.xml, например ClaimData_2201141999_202009.xml.
При индивидуалните файлове, в случай че имате направления за неосигурени бременни или пациенти по ЕС/ЕИО регламенти, ще се генерират и допълнителни файлове със суфикс _UP (Uninsured Pregnants - неосигурени бременни) и _EU (европейски регламенти).
В случай че в избраната папка вече има файл(ове) с име(на), отговарящо(и) на описанието по-горе, то той(те) ще бъдат презаписани без съобщение за това! В случай на крекция и повторно генериране, препоръчваме да използвате новосъздадена и празна папка.
Така записаните отчети, се подават към НЗОК както е описано в Подаване и статус на документи.